Przegląd samochodu przed zimą.
Jak zminimalizować prawdopodobieństwo niespodziewanej awarii na drodze? Która jest spodziewana 🙂 :)? Otóż jest kilka istotnych punktów, które należy sprawdzić aby ograniczyć ryzyko wątpliwej przyjemności spędzania czasu na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody np. przy trasie do Zakopanego lub kombinowania co się stało, że nie możemy odpalić samochodu gdy narty spakowane a dzieci w fotelikach.
- Wymiana opon na zimowe – to właściwie podstawa i nie ma tu o czym pisać. Wszelkie dyskusje, że nie warto itp. są poparte powtarzanymi stereotypowymi „mądrościami” a nie wiedzą.
- Akumulator. Paradoksalnie akumulatory są tak samo narażone na awarie w trudnych warunkach zimowych jak podczas dużych upałów. Skrajne warunki atmosferyczne szybko eliminują osłabione jednostki 🙂 Warto sprawdzić jego stan.
- Płyny – chłodniczy, hamulcowy i do spryskiwaczy. Jak do sprawdzenia dwóch pierwszych niezbędne są profesjonalne urządzenia tak w przypadku płynu do spryskiwacza warto pamiętać aby dolewać zimowy. Nie czekajmy na pierwsze mrozy. Nigdy nie wiadomo kiedy nas zaskoczą, być może właśnie wtedy gdy będziemy mieli pełny zbiorniczek płynu letniego. Warto zrobić to już pod koniec jesieni. Oby jak co roku zima nie zaskoczyła „drogowców”.
- Sprawdzenie stanu zawieszenia. Jak pewne usterki naszego zawieszenia mogą ujść nam bezkarnie latem przy dobrym stanie nawierzchni tak w warunkach zimowych skutki mogą być opłakane. Dla czego tak istotny jest stan zawieszenia? Otóż jako całość odpowiada między innymi za to czy nasze auto będzie trzymało się zadanego toru jazdy oraz przyczepność do nawierzchni. (tutaj bardzo istotny jest też rodzaj opon jaki wybierzemy). Podczas hamowania czy wychodzenia/wychodzenia z zakrętu te elementy mogą zaważyć na tym czy szczęśliwie dojedziemy do celu. Warto też pamiętać aby po usunięciu ewentualnych awarii naszego zawieszenia skontrolować i ustawić geometrię/ zbieżność o czym często właściciele aut zapominają. Odsyłam do artykułu dotyczącego amortyzatorów: Amortyzatory a bezpieczeństwo jazdy.
- Regulacja świateł. Dzień zimą jest bardzo krótki, często pada deszcz/śnieg. Źle ustawione światła nie dość, że oślepiają innych uczestników ruchu znacząco zmniejszają pole naszego widzenia.
- Zabezpieczenie uszczelek w drzwiach, przesmarowanie zamków.
- Kontrola stanu wycieraczek. W okresie jesienno /zimowym znacznie częściej używamy wycieraczek. Na szyby dostaje się cały brud, woda i sól z ulicy. W takich warunkach nawet lekko wyeksploatowane wycieraczki mogą zamiast wycierać „mazać” szybę. Co zimą nocą w trasie może być bardzo niebezpieczne. Niestety nie kupimy już wycieraczek na stacji benzynowej. Często wymiana może nie być taka łatwa jakby się wydawało. Jeżeli wycieraczki nie były wymieniane w przeciągu pół roku należy je po prostu wymienić.
Jak prawidłowo wykonać przegląd samochodu przed zimą. Otóż profesjonalny serwis powinien w/w czynności wykonać przy okazji każdego przeglądu niezależnie od tego czy jest to lato czy zima. Gdy jednak nie mamy pewności jak to wygląda w wybranym przez nas warsztacie warto przy okazji wymiany oleju poprosić o wykonanie tych czynności lub udać się i poprosić o dokładny przegląd samochodu z ich uwzględnieniem
Udanych zimowych wyjazdów.
[…] Pada deszcz. Kierowca nie dość, że ma zajęte ręce trzymanymi w nich pakunkami, na dodatek okrutnie moknie. Krótkie podbiegnięcie będzie pomocne, ale jednocześnie na niewiele się zda, bo kluczyki do jego auta leżą na dnie jego kieszeni. Jeśli zapomniał przyszykować ich przed wyjściem z domu czy mieszkania ma nie lada problem. Gorzej, gdy przeszuka każdą z kieszeni po kolei i okaże się, że te wiszą bezpiecznie na jednym z domowych haczyków. System keyless pozwala natomiast otworzyć drzwi bez konieczności wyjmowania pilota z kieszeni. Szybko i skutecznie. […]